Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich


"Prasa w internecie"








Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zorganizowało
w dniu 22 września (czwartek) 2005 r. od godz. 11.00 do 17.00

jednodniową konferencję na temat prasy internetowej w Domu Dziennikarza w Warszawie, na ulicy Foksal 3/5





Sukcesem zakończyła się zorganizowana przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy konferencja "Prasa w internecie". Jej znaczącym uzupełnieniem będzie zestaw materiałów dostępny ok. 7 października, o czym dalej.

Na konferencji gościliśmy około 40 osób z niemal 30 już działających redakcji lub podmiotów planujących uzyskać taki status. Uczestnicy mieli wyjątkową okazję spotkać się z wybitnymi znawcami tematyki spotkania.

Profesor Jacek Sobczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także sędzia Sądu Najwyższego, przypomniał o tym, że i w wirtualnej rzeczywistości obowiązuje odpowiedzialność za słowo. Przedstawił między innymi swoje stanowisko w sprawie zamieszczania sprostowań i odpowiedzi na stronach www, także w internetowych archiwach.

Profesor Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśniła jakie ograniczenia w reklamie obowiązują na stronach internetowych. Omówiła także zagadnienia związane z prawem autorskim, między innymi szczególnym prawem cytatu na rzecz prasy. Najwięcej kontrowersji wywołała jednak kwestionując pogląd, w myśl którego każdy wydawca strony internetowej o charakterze prasowym jest zobowiązany do zarejestrowania jej zgodnie z art. 20. prawa prasowego.

Mecenas Jan Stefanowicz, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy, wskazał praktyczne możliwości egzekwowania prawa dostępu do informacji publicznej, na przykład w odniesieniu do akt sądowych.

W ostatniej części konferencji powrócono do odpowiedzialności za słowo, tym razem za to publikowane przez użytkowników for internetowych, oraz do problematyki przetwarzania ich danych. Tę część poprowadziły dwie prawniczki z kancelarii prawnej Art Lege - radca prawny Marzena Wojciechowska oraz Monika Kowalczyk.

Później był już czas na "dyskusje wewnątrzśrodowiskowe", zapoczątkowane przez redaktora naczelnego portalu Money.pl Tomasza Bonka. Z satysfakcją usłyszeliśmy także pozytywne opinie o konferencji i pytania o kolejne plany Centrum co do prasy internetowej.

To, na co nie było czasu 22 września, zamieścimy na płycie CD z materiałami związanymi z wydarzeniem. Znajdą na niej Państwo m.in.:
- zredagowany zapis spotkania
- orzeczenia sądowe wraz z uzasadnieniami oraz wybrane konsultacje z praktyki Centrum, nie tylko dotyczące prasy internetowej
- zbiór przepisów dotyczących działalności prasowej oraz linki i bibliografię.

Dla tych, którzy nie brali udziału w konferencji płyta z materiałami będzie dostępna w cenie 100 zł od redakcji/innej organizacji.

powrót