Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich


Oświadczenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich






Warszawa, 6 marca 2006 r.

Dzisiaj jeden z tygodników poinformował, że władze Telewizji Polskiej chcą wprowadzić zakaz kontaktowania się dziennikarzy pracujących w TVP z dziennikarzami z innych mediów. Pracownicy Telewizji mają mieć obowiązek podpisywania dokumentu, w którym zobowiążą się, że nie będą informować osób niezatrudnionych w TVP o sprawach dotyczących spółki.

Centrum wraz z Zarządem Głównym SDP zorganizowało niedawno (22 lutego) debatę na temat mediów publicznych, zatytułowaną "Media publiczne, czyli czyje". Na tym spotkaniu kilku lokalnych dziennikarzy wypowiedziało gorzkie sądy o kulturze organizacyjnej rad nadzorczych stacji, w których pracują. Otrzymaliśmy sygnały, że po powrocie z Warszawy mieli oni potem czynione wyrzuty, że poruszają ten temat na forum publicznym. Szef jednej z lokalnych rozgłośni radiowych zagroził nawet zwolnieniami z pracy.

Wobec planów Zarządu TVP podajemy te fakty do publicznej wiadomości. Jako organizatorzy spotkania, którego pokłosiem były te przykre sytuacje, mamy obowiązek sprzeciwić się próbom zmiatania pod dywan informacji o sytuacjach, które mają miejsce w publicznych mediach i dotyczą zarówno prac rad nadzorczych jak też kulis wydawania najważniejszych programów informacyjnych. Dostęp do tych informacji jest prawem wszystkich obywateli. Gwarantuje im to ustawa o dostępie do informacji publicznej. A także fakt, że to oni utrzymują publiczne media.

Miłosz Marczuk
Dyrektor CMWP SDP


Całość dyskusji w SDP znajduje się na stronie internetowej:
http://www.sdp.pl/artviewer.php?article=060303_media

powrót